Udział obywateli w tworzeniu Konstytucji

Miałam wstawić inny tekst, o emeryturach, ale postanowiłam napisać artykuł o inicjatywach obywateli, które mają skłonić do dyskusji na temat nowej Konstytucji, pisania jej, propagowania chęci utworzenia projektu obywatelskiego Konstytucji. Sama jestem w grupie mającej na celu dyskusje o tworzeniu nowej ustawy zasadniczej.

O stworzeniu nowej Konstytucji, czyli najwyższego i najważniejszego aktu prawnego mówi się w przestrzeni publicznej głośno od czasu kampanii prezydenckiej w 2015 roku, szczególnie głośno mówił o tym Paweł Kukiz, który proponował zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy, jednomandatowe okręgi wyborcze, większe znaczenie referendum. Za zmianą Konstytucji wtedy byli także inni kandydaci, na czele z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, a nawet Bronisław Komorowski, który przed I turą wyborów był sceptyczny, po wynikach I tury, zmienił front i następnego dnia ogłosił referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii politycznych i rozstrzygania wątpliwości podatkowych. Dyskusja w sferze politycznej raz cichła, raz silnie powracała. Prezydent Andrzej Duda wyraził chęć referendum w sprawie głównych kierunków nowej Konstytucji, na razie nie wiemy jakie pytania miałyby paść, wiemy, że Prezydent sugeruje termin 11 listopada 2018 roku. 25 sierpnia odbyła się pierwsza dyskusja na temat nowej ustawy zasadniczej, konferencja została zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” pod hasłem „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”. „Solidarność” przedstawiła zresztą wcześniej swój projekt, który powstał w 1994 roku, (czyli jeszcze przed uchwaleniem obowiązującej Konstytucji) link do tego projektu znajdziecie państwo na dole. Prezydent Andrzej Duda wrócił do chęci tworzenia nowego najwyższego aktu przy okazji przestawienia projektów ustaw dotyczących KRS i SN.

Gdzie w tym wszystkim udział obywateli?

Obywatele sami się organizują, zbierają na portalach społecznościowych. Ciekawą inicjatywą jest „Nowa Konstytucja – Obywatele piszą”. W Internecie znajdą państwo stronę internetową, na Facebooku profil i grupę inicjatywy, która ma na celu rozpropagowanie idei pisania Konstytucji przez obywateli, im więcej ludzi zobaczy, przeczyta, napisze własne pomysły tym lepiej. Na stronie można wpisać swoje propozycje zmian w Konstytucji, to co powinno się w niej znaleźć oraz minusy obecnej. Można też dołączyć się do grupy na Facebooku. Zapraszam do publikacji swoich pomysłów, wpis nie zobowiązuje do niczego. Pomysł inicjatywy i powstania Fundacji Obywatele Bez Granic, której proces tworzenia jest w trakcie, zrodził się kiedy Prezydent zachęcał obywateli do współtworzenia Konstytucji, od konferencji „Solidarności”. Jeśli sam Prezydent zachęcił obywateli, to warto to wykorzystać. Do dzieła rodacy! Zachęcam do odwiedzenia strony „Nowa Konstytucja – Obywatele piszą” i zostawienia swojego śladu, wpisu. Na razie to skromna inicjatywa, taka jak moja strona i dlatego, też warto ją wesprzeć.

Zapraszam także, na forum na którym będą mogli państwo przestawiać inne inicjatywy, wymieniać się poglądami na temat zmiany konstytucji, propozycjami. Link: http://www.prosteprawo.fora.pl/dyskusja-o-konstytucji-dla-obywateli,33/

Projekt NSZZ Solidarność

https://www.tysol.pl/a10250–My-Narod-Polski-S-jako-punkt-wyjscia-do-debaty-o-nowej-Konstytucji-proponuje-swoj-projekt-z-1994-r-

Strona internetowa „Nowa Konstytucja – Obywatele piszą”

http://nowakonstytucja.obywatelebezgranic.pl/

Profil na Facebooku

https://www.facebook.com/NowaKonstytucjaObywatele/?fref=pb_other

Grupa na Facebooku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo dla ludzi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *