Przedmioty na pierwszym roku

Przedmioty na pierwszym roku

Ilość przedmiotów, godzin, plan studiów zależy od uczelni, na każdej może być trochę inaczej. Ja przedstawię to co było na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w sposób dość szczegółowy oraz poszukam informacji na temat planów studiów na innych uniwersytetach.

Na UMK w pierwszym semestrze są prowadzone zajęcia z praw człowieka, przedmiotu ciekawego, raczej nie sprawiającego trudności studentom. Zapoznacie się z orzecznictwem Europejskiego Trybunał Praw Człowieka, z konwencjami dotyczącymi praw człowieka i obywatela. Prawoznawstwo to łatwy i podstawowy przedmiot, który będzie wam potrzebny na kolejnych latach studiów. Na tych wykładach dowiedzie się jaka jest definicja prawa, czym różni się przepis od normy, common law od civil law. Warto ten przedmiot opanować na perfect. Trudnym przedmiotem do zdania, jednym z najtrudniejszych jest historia państwa i prawa polskiego, wykładana przez jeden semestr, a materiału jak na dwa. Na ćwiczeniach omawiane było prawo od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, to co nam zostało po zaborach i próby unifikacji, a także prawo w II RP. Warto się przyłożyć do ćwiczeń, bo na egzaminie można być zwolnionym z tej części materiału i dostać już pakiet punktów na start, a to w przypadku tego egzaminu duuuży plus. Egzamin pisemny, który ze względu na ilość materiału, jego skomplikowaną treść (administracja na ziemiach polskich dobija każdego) jest trudny do zdania, ale pamiętajcie, można go zdać i to nawet na 5, wszystko zależy od was i waszej systematycznej nauki. Na UMK wykładana jest też ekonomia, podstawa do prawa finansów, bankowego, podatkowego. Jest też prowadzone konserwatorium z łaciny dla prawników, to bardzo dobra podstawa do prawa rzymskiego wykładanego na drugim roku, wszystkie sentencje, paremie prawnicze, dzięki którym będziecie mogli w przyszłości zabłysnąć na sali rozpraw.

Drugi semestr to wykłady dodatkowe do wyboru socjologia lub filozofia oraz fakultety. Mamy także jeden przedmiot obowiązkowy – logikę dla prawników, która przyda się później, zasady wykładni, rozumowanie logiczne. Logika sprawia czasami trudności, ale nie jest bardzo trudna, da się ją zrozumieć, już teraz polecam podręcznik „Logika dla opornych”, dzięki któremu nauka logiki będzie łatwiejsza.

Przez cały rok akademicki wykładane jest prawo konstytucyjne i powszechna historia ustrojów państwowych i prawa. Prawo konstytucyjne to głównie nauka Konstytucji i o niej, prawo konstytucyjne porównawcze. Teraz, gdy mowa o zmianie konstytucji wykładowcy pewnie główną wagę przywiązują do ogólnych zasad, które zawsze muszą być w tym najwyższym akcie prawnym. Powszechna historia jest obok historii państwa i prawa polskiego najtrudniejszym przedmiotem. Obejmuje kilka państw, nie tylko europejskich, ale także Stany Zjednoczone. Przegląd najważniejszych zmian ustrojowych, prawnych w kilku państwach może przysporzyć ból głowy, szczególnie, że mamy jeden egzamin z tego przedmiotu na koniec roku. Ćwiczenia z historii powszechnej i prawa konstytucyjnego są prowadzone w drugim semestrze. Warto robić sobie tabelki z kodeksami, państwami, dzięki którym łatwiej będzie się nauczyć ogromnego materiału. Ja w drugim semestrze miałam też technologię informacyjną, teraz studenci pierwszego roku mają ją w pierwszym semestrze. Tu będziecie mieli szkolenia z Lexa, Legalisa, Eurolexa, dzienników promulgacyjnych w Polsce, wyszukiwarek orzeczeń sądowych i prawo autorskie. Linki do wyszukiwarek orzeczeń sądowych, strony Sejmu, gdzie znajdziecie teksty ustaw, a także projekty znajdziecie w zakładce „Ciekawe linki”.

Na Uniwersytecie Warszawskim obowiązkowo trzeba zaliczyć: wstęp do prawoznawstwa, logikę prawniczą, prawa człowieka i obywatela, system prawny i zawody prawnicze, prawo rzymskie i tradycja romanistyczna, ewolucje ustrojów państwowych i instytucji prawnych oraz prawo międzynarodowe publiczne. Na warszawskim uniwersytecie można dobierać sobie przedmioty kierunkowe, w których są przedmioty, które ja miałam na UMK jako fakultet albo obowiązkowe jak np. prawo finansów publicznych (II rok). Więcej znajdziecie na USOSIE i stronie wydziału prawa UW.

Według rankingów najlepszy wydział prawa mieści się w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński jest jednym z najlepszych i najbardziej wymagających uniwersytetów, szczególnie jeśli chodzi o naukę prawa. Dla tych, którzy przetrwają studia jest dobra wiadomość, dobrze zdany egzamin na aplikacje, co daje duże możliwości, a później dobre zarobki. Jak wygląda plan studiów w Krakowie w wielkim skrócie? Do przedmiotów obowiązkowych na pierwszym roku należą: wstęp do prawoznawstwa, logika, prawo konstytucyjne i jeden z trzech przedmiotów historycznych (ja polecam rzymskie, które mam obecnie na drugim roku, jest dobrą podstawą pod prawo cywilne), mamy do wyboru historię państwa i prawa polskiego, powszechną historię oraz właśnie prawo rzymskie. Na I roku na UJ trzeba też zaliczyć w-f.

Zapraszam na forum do dyskusji o programach studiów, nie tylko prawa, ale i administracji, a także innych kierunków prowadzonych na wydziałach prawa i administracji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo dla studenta. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *