Prawo dla studenta

Organizacje studenckie

Na wielu uniwersytetach i politechnikach funkcjonują organizacje studenckie – naukowe, samorządy studenckie, pomocy dla studentów, sportowe, takie, dzięki którym można wyjechać za granicę, odbyć różne praktyki, staże, poznać wielu ludzi. Ja zapoznam Was z przykładowymi, najbardziej wartościowymi organizacjami studenckimi. Będzie kilka słów o samorządzie studenckim, o typowych organizacjach dla studentów prawa. Już na początku zapraszam Was do brania udziału w różnych kołach, zapoznawania się z ich ofertami, rozmów z studentami, którzy już w nich są.

Na początek kilka słów o samorządzie studenckim. Istnieje samorząd studencki całego uniwersytetu i samorządy studenckie poszczególnych wydziałów. Głównym zadaniem samorządu jest kontakt z władzami uniwersytetu a studentami, pomoc studentom, obrona ich praw. Władze uniwersytetu, wydziału uzgadniają wiele rzeczy właśnie z samorządem studenckim, wszelkie zmiany regulaminu studiów są konsultowane z samorządem. To bardzo ważny organ. Warto albo kogoś znać z samorządu albo w nim być. Więc jeśli nie boisz się wyznań, kontaktu z ludźmi, jesteś odpowiedzialny, aktywny to popytaj, znajdź informację jak możesz dołączyć do samorządu wydziału. Samorządy studenckie mogą organizować imprezy w miejskich klubach z okazji np. końca sesji, integracji studenckiej. Organizują też Adapciaki, pomagają w załatwianiu spraw z stypendiami socjalnymi, rektorskimi, sportowymi, dla niepełnosprawnych, organizują wydarzenia sportowe.

Odnoście wydarzeń sportowych, to na uniwersytetach często działają AZS. Możesz zapisać się do różnych drużyn, w zależności w czym czujesz się najlepiej. Sport akademicki jest coraz bardziej popularny, wiele młodych ludzi tak rozwija swoje sportowe pasje. Są organizowane zawody ogólnopolskie np. w pływaniu.

Jeśli nie czujesz się dobrze w sporcie, ale w muzyce, to też się coś znajdzie. Działają chóry akademickie, zespoły akademickie.

A dla przyszłych prawników polecam ELSĘ (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa), organizację która skupia studentów z całej Europy. ELSA organizuje wiele wydarzeń, w których moa brać studenci każdego roku, nawet ci niezapisani do ELSY, np. dni edukacji prawniczej. Organizuje spotkania z prawnikami, ułatwia praktyki, wyjazdy za granicę, działa w kilku obrębach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszam na stronę internetową stowarzyszenia oraz na Facebooka. Linki na dole.

Na uniwersytetach działają różne koła naukowe, ja sama od tego roku chodzę na koło prawa karnego. Każdy student może już od pierwszego roku chodzić na spotkania danego koła, które zajmuje się daną działką prawa lub nauk spokrewnionych. Jeśli studiujesz prawo, a interesuje Cię kryminologia lub kryminalistyka to pewnie na Twoim uniwersytecie też działa takie koło. Teraz ważną rolę odgrywa mediacja, warto poszukać koła naukowego, które zajmuje się tą problematyką. Koła naukowe prowadzą studenci przy pomocy opiekunów, czyli wykładowców. Jeśli na Twoim uniwersytecie nie ma koła, które zajmuje się daną dziedziną prawa, a masz znajomych, którzy też tym się interesują np. mediacjami, cyberprzestępczością to pomyśl nad jego uruchomieniem. Warto popytać wykładowców, poprosić ich o pomoc, napisać do dziekana w tej sprawie.

Zachęcam Was do brania udziału w różnych organizacjach, aktywności, która przełoży się na Wasz rozwój.

https://www.facebook.com/ELSAPoland/

http://elsa.org.pl/

elsa